Tek Çocuk Olmak !

Her şey bundan yaklaşık 26 sene önce bir 19 Mayıs sabahı başladı.. Sabahın erken saatlerinde gözlerini dünyaya açıp, apartmanı inleten bir erkek çocuğunun ailenin tek çocuğu olacağı kimin aklına gelirdi ki ? Hadi gelin siz fazla genelleme yapmadan biraz tek çocuklardan bahsedeyim...

Tek çocuk deyince halk arasında akla gelen ilk şey "şımarık" kelimesidir. Herkes bunu benimsemiştir bir kere.. O çocuk ister şımarık olsun ister olmasın tek çocuksa en küçük hareketi bile batar etrafındakilere.. Ailenin bütün sevgisinin, ilgisinin üzerinde olduğu bi şeyden bahsediyoruz.. Bi kere hiç bi şey paylaşma zorunluluğu olmadan büyüyo.. Anne, baba, dede, amca, dayı herkes sadece bu çocuğu seviyo.. Kıskanacağı biri yok.. Kimi kimden kıskansın ? Oyuncağını paylaşması gerektiğini annesi güne gittiğinde ordaki çocukları görünce anlıyor. En basitinden alışverişe gittiği zaman bile ailenin harcama yapacağı miktar sadece bunun üzerinde yoğunlaşıyor. Bizim zamanımızda maymunlu Waikiki vardı mesela.. Ben ondan giydiğim zaman millet bana pis pis bakardı.. Sanki küfrettik.. 

Belki bi kaç kardeşi olanlar tam anlamıyla ilgi görmemiş olabilirler ama herkesin babası da Sabancı değil, herkesin babası devlet memuru da değil ki sabah 8 akşam 5 çalışsın ya da her yerinden para fırlasın.. Ben liseye kadar babamı doğru düzgün göremezdim. Sabah 5'de kalkar işe gider gece 12-1'de eve gelirdi. Adamı okula gidip gelirken dükkanın önünden geçerken görürdüm. Asi bi çocuk olmak kanımda vardı her zaman.. İnadımdan herkes şikayetçidir. Annem de ben ne zaman bi şeylere yok desem ne zaman bi taşkınlık çıkarsam babana söylerim diye korkuturdu.. Hayatınızda ki tek kişi anneniz ve o da babanızı bi öcü gibi size anlatıyo.. Düşünsenize bi kafamda ki baba profilini.. Babam bi şeyler sorduğunda yanlış bi şey söylerim diye cevap bile veremiyodum bazen.. Anneye gelirsek o kadının her şeyi oluyosunuz.. Yanlış anlaşılmasın ama insan beslediği hayvan ölünce bile üzülüyo.. Anne bu tabi ki üzerimize titreyecek.. Bi de bi tane var elinde.. İlgi yağmuru değil bildiğin dolusu oluyor, seli oluyor.. Bi de şey var tek çocukları dövmezler, kızmazlar, kıyamazlar.. Annemden yediğim dayağın haddi hesabı yoktur benim.. Bütün anneler döver ondan şüpheniz olmasın... 

Tek çocuk olmanın çok kısıtlı sayıda artıları var.. Ailenin ilgisi, mümkün mertebe maddi rahatlık, mirassal durumlarda tek varis olmak, paylaşmak zorunda olmadığın ve olmayacağın oda.. Gerisi külliyen zarar.. Bi kere bütün ilginin senin üzerinde olmasından dolayı hiç bi şey yapamıyosun.. Nerde ne hangi şartlarda olursan ol akla ilk sen geliyosun.. Sen evden dışarı çıktığın an evde yokluğun hemen belli oluyo.. Akşam eve geç geldiğin zaman belli bi saatten sonra saat başı aranır, arkadaşlarına dalga konusu olur, huzursuz olursun.. Belki de çok güzel giden gecen bok olur afedersin.. 

Hani çocuksundur, büyüksündür evde bi şey olur kırarsın, dökersin,devirirsin.. Bunu örtbas edecek kimse yok.. Ne yapsan üstüne kalıyo.. Annen baban bi şey kırsa o bile senin üstüne kalıyo.. Birinden kaçsan diğerine yakalanıyosun.. Senin tarafını tutacak kimse olmuyo.. Annenin kanına gireyim bi izin koparayım dediğin zaman en başta " ben karışmam git babana sor " diyen annen satıyo.. Sen konuyu babana söylerken annen hemen muhalefet oluyo.. Bizim yalnızlığımız doğuştan geliyo.. 

Bakkala, markete gitmekten gına geliyo.. Evdeki tek çocuk sen olduğundan her şeye sen gitmek zorundasın.. Fırına git, bakkala git, fatura yatır, terziye git.. Yok bu olmamış bunu geri götür vs vs vs.. Yapsan bi dert yapmasan ayrı dert.. Bi tane çocuğumuz var o da bizi dinlemiyo diye laf ediyolar arkandan.. Ulan bari siz yapmayın ! Mahallede arkanıza alacağınız kimse yok.. Bi kavga çıksa abime söylerim diyemiyosunuz. Bütün kavgaları kendiniz yapmak zorundasınız.. Taaa çocukluktan kendi işimizi kendimiz yapmayı öğreniyoruz.. Hayat işte.. Onu da geçtim.. Mahallede ki en güzel top sizin olsa bile birileri sizi maça almazsa o top bi boka yaramıyo.. Abinizle ya da kardeşinizle karşılıklı maç yapamıyosunuz.. Elinizde top ciğerci kedisi gibi mahallede ki çocuklarla göz göze gelmeyi bekliyosunuz.. Zorluklarla başa çıkmayı daha çocukken öğrenmeye başlıyosunuz..

 Tek çocuk olmak çok ağır bi sorumluluktur.. Bi yerden sonra kendinizden çok ailenizi düşünmek zorundasınız.. Her hareketinize dikkat etmek diken üstünde yaşamak sizin yaşam biçiminiz olmuştur. Çünkü elalem ne der sözü beyninize kazınır.. "Bi tane çocukları var onu da yetiştirememişler.." Bu sözün annenizin babanızın kulağına geldiğini düşünsenize.. İşte bu sebepten dolayı spontane yaşam diye bi şey yok.. Her şey 3 gün önceden  planlanacak.. Atacağınız adımdan emin değilseniz şöyle bi kafanızı kaldırıp Ayşe Teyze'nin sizi izleyip izlemediğini bi teyit edin.. Sonra laf olur.. 

Ailenizi üzme lüksünüz yoktur. Her şeyini size adamış bu insanları kırmak, isteklerini geri çevirmek, yüzlerinin düştüğünü görmek onlardan çok sizi üzer.. Bazen hiç istemediğiniz şeyleri sırf onlar istiyo diye yapmak zorunda kalabilirsiniz.. Bi çocuğundan üzülüp diğerinden sevinecek bi aile hiç bi zaman olamazsınız.. Size iyi bi gelecek yaratmak için gece gündüz çalışıp çırpınan bu insanların emeklerini boşa çıkarmamak, onların yüzünde küçük bi tebessüm yaratmak ne kadar zor olursa olsun altından kalkmak zorundasınız.. 

Ve işin en önemli noktası.. ( Bu sadece erkekler için geçerli ) Evlendiğiniz zaman anneniz ve eşiniz arasında denge kurmak zorundasınız.. Bi tarafta size yıllarını adamış kadın, diğer tarafta bundan sonraki yıllarını adayacak kadın.. Arada çok büyük bi çatışma doğabilir.. Zaten yıllardır baskı altında, bunala sıkıla bugünlere geldiniz.. Tam rahata eriyorum derken bi de karşınıza bu çıkıyor.. Hadi buyur burdan yak.. Elin kızı diye tabir ettiğimiz eşiniz gelip sizi annenizden alıyor, almayı bırak bildiğin çalıyor.. Kan çıkaracak mesela bak bu kadar net konuşuyorum.. Bundan ötürü tek erkek çocukları kızların gözünde eksi puanlı.. Burdan da kaybettik.. Haa bunu tek kız için düşünürsek ki düşünmesi bile çok kötü.. Tek kız alınmaz arkadaşlar.. Bi tek annesi değil babasıyla da uğraşılmıyo bunların..

Şimdi bi daha düşünün bakalım tek çocuk olmak o kadar da güzel mi ? Tek çocuk olmak çok ağır bi sorumluluk ve inanın herkesin altından kalkabileceği kadar basit değil.. Emin olun ki tek çocuktan daha tehlikelisi kız kardeşleri olan tek erkek çocuktur.. Asıl korkulması gereken bunlardır.. 

Biz de isterdik ki önümüzde bize yol gösteren bi abi abla olsun ama olmadı.. Her zaman yolumuzu kendimiz bulmak zorunda kaldık.. Üstüne üstlük hep ön yargılara maruz kaldık.. Bence bizi sevin.. Biz sizi seviyoruz..
15 yorum:

Eleanor dedi ki...

Şu anda tek çocuk olan erkeklerden korkmaya başladım daha doğrusu annelerinden :P

Tek çocuk olmak da zor ilk çocuk olmak da. İlk çocuk olunca neredeyse aynı şeylere maruz kalıyorsun :)

büşraistanbuloverankara dedi ki...

Kız erkek farketmiyor demek ki.Ufak tefek farklılıklarla sanki kendi hayatımı okudum..Farkım kardeşimin olması fakat doğuştan yürüyüp konuşamadığından tek çocuk olarak büyümem. Tüm ilgi üstümde ailenin tüm maddiyatı geleceğime yatırılmış durumda eğitimim için seferberlik edilmiş hiçbir şeyden geri konulmamış her istediği alınan bir çocuk olarak büyüdüm. Hala paylaşmayı bilmem bi kavgam yoktur birisiyle çok sakin büyüdüm :) Ailemle vakit geçirememem diğer fark. Fedakarlık yapmak durumunda kalmak üniversiteyi bile yanlarında okuyorum ve son sınıfa geçtim şimdi aradaki bağdan dolayı nasıl giderim nereye giderim telaşı stresi.. Velhasıl tek çocuk olmak zor Allah yardımcımız olsun:) Çok güzel bir yazı olmuş yine yorumum da epey uzun oldu..
Sevgiler

dshe cell dedi ki...

sevsinler lan bizi :((

yüzüme bir kez daha evde kalmışlığım vuruldu kim alcak la beni :/ niye insanların gözünü korkutuyorsun uyuz
bunun bir de kız versiyonunu yazayım ben seninkine karşılık ;)

tuba atmr dedi ki...

Tek çocuk olmak iyidir bence..
Bide 2 çocuk olup küçük kardeş olmak vardı.. Emin ol oda pek iç açıcı değildir..
Yoksa ben hiç kıskanç biri olmazdım eminim .. :)

Hemmm birde ufak bir ekleme yapim 2 kardeşte olsan 4 kardeşte anne için oğlu hep daha kıymetlidir ve gelinlerini hep rakip görme potansiyelleri mevcuttur..

Mutlu günler... :)

Milena dedi ki...

aşkolsun bende ablanım yav senin:)

selma yunak dedi ki...

Zor arkadaş tek çocuk olmak da zor aralarında tek kız ya da erkek olmak zor.
Bu kadar ilgi alaka sıkar adamı iyi dayanmışsın sen :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@Eleanor : İlk çocuk olunca ikincisi gelince rahat ediyosun bence ya.. Ya da ben hep böyle aksedildi :D

@büşraistanbuloverankara : Üniversiteyi ailesinin yanında okuyanların işi zor.. Onların ayrılması çok daha zor oluyo :) Allah yardımcın olsun :D

@dshe cell : Bizi sevmiyolar pampa.. Kesin evde kaldık :D

@tuba atmr : Dedim ya evde kızlar içinde ki erkek kardeş en tehlikesi :D

@Milena : Abla sen sonradan transfer oldun. Annem babam gecenin bi köründe beni arayınca engel olamıyosun, gençtir delikanlıdır karışmayın çocuğa demiyosun :P

@selma yunak : Adeta pimi çekilmiş bir bomba gibiyim :p

gizemlikimlik dedi ki...

hahaha bence de korkulması gereken kız kardeşleri olan tek erkek çocuk :)
Ben tek çocuk değilim ama ilk çocuk olmamın verdiği yük ile neredeyse aynı.

Bir İnce Ses dedi ki...

@gizemlikimlik : ilk çocuklar genelde hiç düşünülmeyen çocuklar değil mi ya ? Kardeşler gelince ilk çocuk kendi kendine büyümüyo mu ? Biz yanlış mı bildik hep :p

gizemlikimlik dedi ki...

@bis kendi kendime büyüdüm harbiden :) aynı zamanda bir nevi kobay da oluyoruz ya :)

Elvan Coşkun dedi ki...

Ah! Ne güzel anlatmışsın hislerime tercüman olmuşsun. Bunu alıp herkese okutasım var şuan! :D

Bir İnce Ses dedi ki...

@elvan çoşkun : bence kesinlikle yapmalısın :p

Miss Tuti dedi ki...

seni Pythia sayesinde buldum ve tek çocuk olarak bu yazını gülümseyerek okudum eline sağlık bizi çok güzel anlatmışsın (:

Bir İnce Ses dedi ki...

@Miss Tuti : Pythia kimdi çıkaramadım ben :( [Elleriyle yüzünü kapatan smiley]

Miss Tuti dedi ki...

heheheh melodram (: diim (: