Bizim Mahalle !

Hani bazen bilirsin neyin doğru neyin yanlış olduğunu.. Tartabilirsin olayları kendi içinde ki terazinde.. Bazen de teraziye değil de göz kararına güvenir öyle çıkarsın yola.. Tecrübe mi dersin yoksa O'na mı güvenirsin bilemem.. Bazen yük ağır gelir altta kalırsın..

Hani hayat bi kız gibidir derler ya.. Bazen yumuşak bazen sert gelir.. Bazen şevkat gösterir sana.. Yanaşmak omzuna yaslanmak gözünü kapatmak istersin.. Bazen de sert olur sözleri.. Ağır gelir attığı tokat.. Belki gözlerin dolar da ağlayamazsın karşısında.. Uzundur saçları bilirsin.. Uzanır beline kadar.. Belki bir belki iki defa topladığını görmüşsündür saçlarını.. Uzaktan bakarsın bi eksiklik hissedersin bi farklı gelir sana.. Uzansan da dokunamayacağını bilirsin.. Seslenirsin kendince.. Sesin ulaşmadan cevabını duyarsın.. Susarsın..

Hani mahallede ki bisikletli çocuk var ya.. Hani babası doğum gününde almıştı.. Onun bisikleti gibi gelir sana.. Pencereden bakmak onu izlemek bile hoşuna gider.. Aşağı inip sen de bi tur sürmek istersin.. Süremeyeceğini bilirsin aslında ama adettendir sorarsın bi tur bineyim mi diye.. Fırının oraya kadar gidip geleyim dersin.. Gidemezsin..

Bazen mahalle bakkalından aldığın dondurma gibi gelir sana.. Soğuktur.. Yerken bile üşütür adamı.. Ama yine de zevklidir.. Yavaş yavaş tadını ala ala yemek varken ısırmak daha büyük bi pay almak hoşuna gider.. Yerken ağzın buz gibi olur.. İliklerine kadar donarsın.. Evirip çevirir tadını bile alamadan yutarsın..

Bazen komşunun kötü çocuğu gibidir.. Sen güzel güzel giyinip aşağı indiğinde üstünü bile bile kirletir, eve geldiğinde bi güzel dayak yersin annenden.. Sevmezsin aslında ama kazandığın mahalle maçından sonra içtiğiniz gazoz gibisi de yoktur..

Bazen mahallede ki en iyi arkadaşındır.. Komşuların ziline beraber basıp kaçmışsınızdır.. Belgin Teyze annenize şikayet ettiğinde beraber dayak yemişsinizdir.. Şöyle geriye dönüp baktığında geçen zamana lanet okursun belki.. Kavga ettiğin tartıştığın şeylere üzülür, kırdığın için pişman olursun.. Ama olmuş, çıkmıştır bir kere söz ağızdan..

Bazen mahallenin güzel kızı gibidir.. Köşe başında uzaktan izlersin.. Güler yüzünü görmek bile mutlu eder seni.. Yüzü asıldığında sebebini bile bilmeden kırıp dökersin ortalığı sanki suçlusu senmişsin gibi.. Görünce elin ayağına dolaşır bilirsin.. Karşısına çıkmak iki kelime etmek istesen bile edemezsin.. Mahallenin ağır abisiyle takılır o.. Sevsen de sevemeyeceğini bilirsin..

Bazen mahallenin ta kendisi gibidir.. Neşesi, huzuru, kavgası, gürültüsü, her şeyi O'dur.. Sabahtan akşama kadar kırk yerin kahrını çeker.. Akşam olup annen seni çağırdığında ağzından tek bi şey çıkar..

Anne 5 dk daha..

6 yorum:

gizemlikimlik dedi ki...

çocukluğum geldi aklıma;özellikle bisikletle uçuruma doğru fırladığım an :)

stileo-elvin odabaşı pekiyi dedi ki...

Güzel bitis

Bir İnce Ses dedi ki...

@gizemlikimlik : bence herkesin bisikletiyle bi anısı vardır :)

@stileo : teşekkür ederim :)

Yenibir Hayat dedi ki...

tebrikler, güzel bir yazı olmuş :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@Yenibir Hayat: Teşekkür ederim :)

Bak Bu Harika dedi ki...

8. madde bendede var malesef. sizi izlemeye aldım. Ben de bloğuma beklerim.

www.bakbuharika.com