Rüzgar !

 Sabah işe gelmiş, masana oturmuş çalışmaya başlamışsındır kim bilir belki de kahkaların ofisi çınlatıyordur bile.. Şöyle bi saate bakarsın günün bitmesine daha çok vardır.. Sıradan bir gündür senin için.. Hayatın ömrümden çaldığı bir gün diye isyan edersin belki de.. Belki yüzün güler ama kızılcık şerbeti içmişsindir, tadın kaçar.. Belli etmezsin kimseye.. Gelen gidene takılmayı ihmal etmezsin her zaman ki gibi.. İnsanlarda ki bu enerjiye hayran hayran bakarsın.. 

Olup bitenden haberdar olmak için geçersin bilgisayarın başına, açarsın internetini.. Güzel bi haber ararsın bulamazsın.. Biraz şarkı dinleyeyim dersin yaralar seni.. Herkesin hayatı güzel olacak değil ya benimki de böyleymiş dersin kabullenmişsindir belki de.. En çok da o kabulleniş o çaresizlik yaralar seni.. Bi ipin ucundan tutmak, herkesin bindiği otobüse sen de binmek istersin, binemezsin.. Ya ip kopar ya otobüsün tekeri patlar..

Bi kahve alırsın acı bi kahve.. Her şey bi rüya olsun istersin ama o içtiğin kahve acı acı işler içine.. Hayatında bi çizgi olsun istersin, o çizgiyi takip etmek, çizemezsin.. Tesadüfe bakar mısın kalemin ucu kırılmıştır. Kırık bi kalemle çizeceğin çizginin çatallarında kaybolacağını bilirsin.. Kalemi aldığın yere bırakır, bitmiş kahve fincanını yıkar, güne başladığın yere, yatağına geri dönersin.. 

Sıcaktır, rahattır hep seni bekler.. Sorgu sual etmez.. Nerde kaldın demez.. Ama o yastık yok mu o yastık.. Uyutmaz seni diken gibi batar.. Bir sağa dönersin bir sola.. Yumuşak dikendir aslında.. Tatlı tatlı batar.. Sivrisinek gibidir.. Nasıl ısırdığını anlamazsın.. Isırdığı yere salgısını bırakır uyuşturur ya seni, yastık da öyle.. Önce acıtır hissedersin sonra yavaş yavaş yayılır tüm vücuduna..Bilirsin gözünü kapattığın an uyuyacaksın bilirsin gün bitecek artık. Karşı koyamazsın uykuya kapatırsın gözlerini.. Tekrar açtığında sabah olmuştur. Dün yaşadıklarını bugün de yaşayacağını bilirsin.. Kalkmak istemezsin ama kalkmak zorunda olduğunu da bilirsin. Yastığın yine diken olur sana acı acı kalkarsın..

Gün olur nerden geldiğini anlamadığın bi rüzgar eser tatlı tatlı.. Bi ferahlık hissedersin, bi rahatlık getirir sana.. Hiç tanımadığın, hiç görmediğin, hiç dokunmadığın..

Rüzgarın nerden estiğini bilmek istersin ama rüzgara doğru yürümek de istemezsin.. O'nun getirdiği ferahlığı tüm vücudunda hissetmek istersin.. Küçük bir kağıt parçası olmak istersin. İstersin ki rüzgar seni ordan oraya sürüklesin.. Hayatında bi şeyleri değişmiştir.. Ama rüzgar her yerde yoktur.. Bi kutuya koyup yanında taşımak istersin.. Kimseler bilmeden görmeden sadece seninle olsun istersin.. Ama o gider döner dolaşır.. Başka insanlara başka alemlere neşeyi sevinci götürür.. Yine gelir yine yine yine...

Yol arkadaşın olmuştur artık.. Hissettirir her defasında kendini.. Her gök gürlediğinde, havanın kapalı olduğu her anda geleceğini bilirsin.. Görmek istersin, hangi yana baksan bulamazsın.. Dokunmak istersin, başaramazsın.. Tutmak istersin tutamazsın, kayıp gider ellerinden.. Koşarsın peşinden gitme dersin, tatlı tatlı eser sana doğru.. Gitmesi gerektiğini anlarsın.. 
 
Her gittiğinde senden bi parça götürür.. Karşı koyamazsın.. Her güzel şeyin bi sonu olacağını bilirsin ama dur diyemezsin.. Zaman zaman sert esmiştir, yakmıştır canını.. Bu rüyaya dalıp gitmeni istememiştir.. İşte o zaman kalemini tekrar eline almışsındır.. Kalem yine kırılmıştır..

Farkedersin ki o kalem hep oradadır hiç senin olmamıştır. Her seferinde ucunu düzeltip çizgi çekmeye çalışmışsındır, olmamıştır.. Başka bi kalem ararsın, bakınırsın etrafına.. Baktığın yerler hep aynıdır.. Masa aynı masa, fincan aynı fincan, kahve yine acıdır.. 

Mutluluk, esen ilk rüzgarla, içtiğin acı kahvenin ilk yudumu arasında geçen zamandır.. Ya kahveye şeker at ya da rüzgarı arkana al.. Kim bilir belki bir daha ki gelişinde rüzgar sana yeni bir kalem getirir..

|̲̅̅●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅̅]

16 yorum:

banu dedi ki...

Rüzgar biyerlerde hep var, hep gelir, tükenmez bitmez biliyo musun:)
Ve senin kalemin kesinlikle sağlam bis:)
;)

Nil'in Melikesi dedi ki...

Cok şey anladım ben bu yazıda:) ama şayet yazar direk degil de betimlemeler kullanarak anlatmak istemişse, sen şunu şunu mu kastettin denmez, patavatsızlık olur.. Diyecegim o ki daimi olan ve acı kahvenin hic gelmeyecegi o engin rüzgar yine seni bulsun..

Defne dedi ki...

Ne guzel bir yazi dilin var. Yaziyi cok begendim. Paylasim icin tesekkurler :)

minikkus dedi ki...

okuyanın algısına göre bu yazıdan çok şey cıkarilabilir utkancım. mesela ben öncelikle bu yazıda bi yalnızlık hissettim. hem o durumdan duyulan bi memnuniyet, hem de o durumun verdigi sıkıntı..
bişi söyliyim mi? bu yazıyı cok sevdim, cok anlamlı olmuş. azcık kafiyeler de olsaymış yılmaz erdogan yazmış diyebiliriz, o seviye:)
ama ben bu Bis ruh halini sevmedim ne yalan söyliyim. Bis dedigin azcık neşeli, biraz komikli, az biraz da kahkahalı şeyler yazar. ruhu sıkılmış bu Bis'in. Tez vakitte onu şöyle bol ruslu bi antalya tatiline yollamak lazım. maksat ruhunun pası silinsin, azcık neşesi yerine gelsin, gönüller hoş olsun felan :P
anladın sen :D

ebygale dedi ki...

nasıl güzel bir yazı, tam da ruh halimdeki karmaşayla mücadele etmeye çalışırken iyi denk geldi, ama sen böyle yazmazdın ki, ne oldu??

Paris in Me... dedi ki...

ben diyim öyle sen de böyle, anlam üstüne anlam çıkardım ama ben anladığımla sen de anlatmak istediğinle yetin ozaman :)

Milena dedi ki...

Kardeşim
çok güzel bir yazı senin ruhundaki o kırılgan yalnız çocuk ilk kez burada gözüktü sanırım..gerçi o beni üzüyor mutlu tarafını görmek istiyorum ama dışa dökmende gerek..
sadece geçecek bugünlerde bitecek..

büşraistanbuloverankara dedi ki...

Hayran kaldım..Bu kadar yoğun ve güzel yazabilen insanlara imrenirim hep..Dün gece soluksuz okumuştum yorumu bugüne kısmet..Sen hep yaz..

Lily dedi ki...

Ne çektin be Bis!

Bir İnce Ses dedi ki...

@banu : Dün de Amerikaya gitmiş rüzgar deprem etkisi yaratmış diyolar :P

Nil'in Melikesi : İnşallah cümlemize :)

Defne : Rica ederim :)

@minikkus : İlk paragrafı okuduktan sonra atmosferin sınırlarını zorladım itiraf ediyorum :) İkinci paragraftaki güzel kızlara gelince ben hiç ayırt etmem Rus falan hepsi güzel dünyamızın insanları.. İzmir'li olur, Rus olur, Ukrayna'lı olur.. Olur yani :P

ebygale : Arada bu tarz da yazmak lazım :)

@Paris : Çok deli anlam çıkarttırım :D

@Milena : Ablacım hergün de gülemem ki.. Ben doğarken ağlamışım :P

@büşra : Hep yazmaya çalışıyorum da pek olmuyo. İnan ben de yazmak için çok uğraşıyorum :)

Mia Wallace dedi ki...

bis çok güzel yazmışsın. tamamen ciddiyetle okudum hayırdıııırr??

ayrıca bu yazıya göksel'in rüzgar şarkısı da çok iyi giderdi :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@Mia : Şarkıya gidecek çok güzel şarkılar vardı da bu seferlik böyle oldu :)

-Awi- dedi ki...

görmeyeli üslubun değişmiş :))
güzel ama sevdim bu yazıyı, ama kahvenin tadı hep acı..

Büşra Bayram dedi ki...

Merhabalar!

Sinefesto editör ve yazarlığımın üzerine bir kamu yoklaması yapıyorum. www.Sinefesto.com hakkında bir bilginiz var mı? Yoksa da siteye girip, olumlu-olumsuz görüşlerinizi blogunuzda veya özel olarak iletirseniz çok sevinirim. Dilerseniz sitenin sağ üst köşesinden üye olabilir, ilerde hediyelerimize de maruz kalabilirsiniz :)

Teşekkürler.

Ivır Zıvır Ensitüsü. >>hayalmeyal.buschra@gmail.com

morfea dedi ki...

çok tanıdık bir ruh hali bu benim için BİS, eskilerden...

melanoliyi sever insan bazen, acı kahvesini alıp pencerenin kenarından etrafı seyreder. aslında seyrettiği dışarısı değildir, kendi içidir. dalıp gider gözleri, kendi içindeki uçuruma...

sonra, sonra bir rüzgar eser hafiften... işte takılmak gerek o rüzgarın peşine ;)

bazen öyle olur. dedi ki...

Geçiyordum uğradım ve nedendir bilmem, bu yazıya bu şarkıyı bırakmak istedim.

http://www.youtube.com/watch?v=f7QzxYAjgNc