Bu da Bi Tespit Vol 9 !

     Yaz döneminin bitmesi ve hava koşullarının elverişsiz olmaya başladığı şu günlerde düğün derken sezonunun da sonlarına gelmiş bulunmaktayız.. Bu yaz düğününü yapan çiftlere mutluluklar diliyor, bir yastıkla kocamalarını temenni ediyorum.. Başbakan gibi üç çocuk yapın demek isterdim ama gerek yok bakabileceğiniz kadar yapın her şeyin fazlası zarar ne de olsa..

    Her zaman ki gibi kızlar böyle erkekler şöyle aman evlenmeyin falan filan demiycem.. Arada sırada mağazaları gezerken dikkatimi çeken bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istedim. Biliyosunuz evlenmek demek sadece iki kişinin hayatını birleştirmesi değil.. Bunun düğünü var, derneği var, altını var, evi var, eşyası var, var da var.. Bunların hepsi para.. Bildiğiniz gibi aşk karın da doyurmuyor.. 

    Mesela bi koltuk takımı düşünelim iki tane teklisi bi tane üçlüsü bi tane ikilisi var.. En kötüsü 3.500 TL'den başlıyoooo 10.000'e kadar gidiyo.. Eee bunun salon takımı da var.. İkisi bir olunca oldu mu sana 8.000-20.000 TL arası  bi fiyat.. Ödeme planına gelince de peşin olursa %10 indirim taksit olursa 12 bilmem kaç da banka veriyo hadi 15 taş çatlasın 18 olsun.. Aldığınız eşyalar 9.000 tutsun 18 ay da taksit yapsınlar her ay 500 TL öde.. Onu da geçtim bu kadar limiti olan kredi kartı kaç kişide var ? Evlenmek için illa kredi mi çekmemiz gerek ? Bu insanlar evlenmesin mi ? Çok afedersiniz ama alt tarafı tahta alıyoruz ya.. Tahta bildiğimiz tahta.. 

 

     Bi akşam annemlerle alışveriş merkezindeyiz... Annem bi züccaciyeye girelim dedi girdik.. Hani alacağımızdan değil de maksat bi bakalım.. Girdiğime pişman oldum.. Korkumdan bi şeye elimi bile süremiyorum.. Kırılır mırılır bi şey olur.. Masaörtüsü şu misafir geldiğinde masaya serilenler var ya.. Günlük kullanılan değil yani.. Fiyatı okuyunca şok geçirecekler lütfen bu kısmı atlayın.. Tam 735 TL ! Çok afedersin götüm kadar ayna 800 TL belki götüm aynadan büyüktür.. Baksan kendini göremezsin yani.. Cam vazo 600 TL ! Bildiğin cam ya kristal falan değil.. Hatırlar mısınız bilmiyorum eskiden kahverengi cam bardaklar vardı onun vazo hali.. Millet onu evinden atıyodu arkadaş ne ara bu tekrar moda oldu da 600 TL fiyat biçildi.. 

     Hani bazı şeyler vardır özellik ararsın rahatlık ararsın.. Mesela bi ayakkabı alırsın deri olsun istersin ortopedik olsun isterdin.. Ayağında güzel dursun istersin.. Ama bu tabak çanak işine yüksek meblağlar ödenmesine benim aklım ermiyor.. Derseniz ki desenleri yıkayınca çıkmasın uzun ömürlü olsun anlarım ama bu vazodur, şamdandır, mumluktur, aynadır yazık günah yemin ederim ya.. Alışveriş yapmaya, yeniliğe karşı bi insan değilim ama böyle şeylere verilen paraya acırım.. Bu fiyatlara evine eşya alanlarla bu parayla evini geçindirmeye çalışan insanları göz önüne alınca içim acıyo resmen.. Ya millette para çok nereye harcayacağını bilmiyo ya paranın nasıl kazanıldığını bilmiyo ya da parayı çok kolay kazanıyo.. Başka bi açıklama bulamıyorum ben kimse kusura bakmasın.. 

     Peki evlenmek isteyenler ne yapacak ? Bekleyeceksiniz arkadaşım.. Paranızı biriktirin hemen evlenmeyin bekleyin anasını satayım 30 yaşına kadar.. Gördüğünüz gibi hesap ortada tek maaşla geçim zor.. Ondan sonra da erkekler evlilikten kaçıyor.. Bu hesabı görünce tabiki kaçar.. Paranızı yavaş yavaş biriktirin alacaklarınızı peşin alın öyle evlenin.. Evlendikten sonra da gidin hemen bankadan kredi çekin birinizin maaşını evin kredisine harcayın diğerini de yiyin için gezin.. Hemen çocuk da yapmayın biraz keyfinize bakın.. İki sene sonra patlatın çocuğu olsun bitsin.. Çocuk okula başlayana kadar evin kredisi de azalmış olur.. Çocuğun geleceği de hazır oldu rahat rahat.. 

     Gördüğünüz gibi ilklerin öncüsü Bis Group sizler için gelecek planlaması da yaptı.. İşçi ve işverenin dostu Bis Group 'un hazırlayıp sunduğu Bu da Bi Tespit Vol 9'u okudunuz. Esen kalın !

17 yorum:

minikkus dedi ki...

ooooh, valla biscim sen 5 yıllık kalkınma planını hazırlamışsın bile helal olsun:P geriye bi tek evlenme kısmı kalmış, onu da halledersen tamamdır:)
yannız o aksesuarlara o kadar para verilmesine ben de karşıyım, tabi zevk meselesi. kadınların sagı solu belli olmuyoki hacı, kimisi çantaya servet harcar, kimisi eglenceye, kimi de derki "ne eglencem var ne başka lüksüm, tek zevkim incik boncuk, ona da o kadar para veriyim bi zahmet":)kocası da mecbur bişey diyemez haliyle:)))
valla eskiden parasız da saadet olabiliyomuş ama artık parasız tuvalete bile gidilmiyo hacı, evlenmek geçinmek zor iş, büyük sorumluluk artık;) güzel tespit, devamını bekliyoruz;)

Ekimoza dedi ki...

İçime su serptin valla demek ki sorun ben de değilmiş:)Evlilik aşamasına gelmeye yakın hoop topukluyorsa bu adamlar sorun bendedir diye düşünüyordum:)Meğer tüm suç vazolarda,koltuk takımlarında,aynalardaymış:)Süper bi tespit yazısı bayıldım,keyfimi yerine geldi:)

AhuDudusu dedi ki...

Korkuttun beni ama :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@minikkuş: işte bu yüzden bekarlık sultanlık :)

@ekimoza : Kızları ne kadar düşünüyorum belli değil işte görün :)

@Ahududusu : panik yok rahat olun her şey kontrolüm altında.. Nasıl evlenmeniz gerektiğini anlattım :p

Milena dedi ki...

hahaha valla bunu da planladın ya ben sana ne diyim:)olum sen endüstri müh.olcakmışsın yanlış meslek seçmişsin fabrika zengin olurdu yeminlen bu planlarla..
cidden yalnız evlenmek çok pahalı bişey bide tüketim toplumu şuyumuzda olmasın diyemiyosun eksiksiz olucak yani düğün mobilya çok fena valla kardeşim yüzünden babamın bütçesi ciddi sarsıntı geçirdi deprem diylim ona biz valla 30undan önce evlenmek akıllı işi değil zaten..
ama sen evlenirsen iyi olur sanki yani ne biliyim sen evlenmelisin hissi geliyor bana çünkü bekarlığın tadını çıkaramıyosun diye düşünüyorum..
neyse susayım ben:)

Bir İnce Ses dedi ki...

@Milena : Ya ben evlenirsem daha kötü olur bence.. Bekarlığın sultanlık olduğu şu günlerde başımı yakmayın :)

melodram dedi ki...

Çok gereksiz tüm bunlar. Ondan sonra diyorlar ki geçinemiyoruz. 10 liralık masa örtüsüne 700 lira verirsen geçinemezsin tabi. İnsanlar marka olunca, pahalı olunca aldıklarına farklı bir boyuttan bakıyorlar galiba.

Bir vakko eşarba dünyanın parasını verenleri de, masa örtüsüne 700 lira bayılanları da asla anlamıycam. Bence tamamen saçmalık...

Ev konusuna gelince İkea iyidir işte, ucuz ucuz :) Ordan düzer evi rahatımıza bakarız.

Bir İnce Ses dedi ki...

@melodram : Ikea'da olmasa evlenemiceksiniz demek :p

-Awi- dedi ki...

ya seninkiler çok lüks takılıyor ya da ben ekonomik :)) dekorasyonla alakalı o kadar mağaza geziyorum 800liralık ayna görmedim tabi üst seviye markalardan bahsetmiyorsak :))

Uyuşuk Hayalperest dedi ki...

Çok doğru bir tespit.
Hem evde kalabalık yapıyor o ıvırzıvırlar yaa.. hiç gerek yok. :)

banu dedi ki...

tam 19 gün 11 saat ve 55 dakikadır kontrol etmeme rağmen, henüz yeni bişey göremiyorum :)
silkelen ve kendine gel dostum:)

bir gizli takipçi :)

Bir İnce Ses dedi ki...

Sınavlarım var :) hafta sonu sahalara dönmeyi planlıyorum.. Aklımdan bi şeyler geçiyo ama veri yetersizliği var şu anda.. Ayrıca beni gizli gizli takip etmeyin korkuyorum :)

banu dedi ki...

seni gizli gizli takip etmekten hoşlanıyorum :P

hayır ya sapık falan değilim ne alakası var :D ama sen yinede dikkat et :)

sahalar seni bekliyo o zaman :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@banu : neden gizli ya neden ? :) kim olduğunu bilmeye hakkım var.. Burası benim blogum :)

banu dedi ki...

evet ama yapabileceğin bişey yok değilmi :D böyle devam edicem :D

ayrıcada böyle giderse burayı sohbet ortamına çevirmektende hiç çekinmem, bööyle yazar dururuz burdan :D olur yani, bana uyar:D

Bir İnce Ses dedi ki...

Mail at mail :) birinceses@gmail.com

banu dedi ki...

:)