Bu da Bi Tespit !


     Bir tespit insanı olan ben, yepyeni tespitlerle tekrar buradayım.. Her zaman olmasa bile çoğu zaman tespitlerime hayran kaldığınızın ve içten içe bana aşık olduğunuzun farkındayım (erkekler hariç). Fakat biliyorsunuz ki hayatımın hiç sevgili istemediği bi dönemindeyim şu anda.. Yapabileceğim bi şey yok malesef.. Kısmet mısmet diyelim artık..

     Gündemimizde 3 mükemmel konu başlığı var.. Eurovision şarkımız, isim kuaför ilişkisi ve bloglara yapılan yorumlar...

     Offf sen de mi yeaaa ! dediğinizi duyar gibiyim.. Şarkı veya dayısının gülü Can Bonomo hakkında pek fazla bi şey yazmak istemiyorum açıkcası.. Yeterince yazıldı, çizildi.. Yarışmaya katılacağının açıklandığı günden bu yana gündemden düşmedi.. Şarkıyı dinleyince çoğu kişide olduğu gibi bende de bir Alexander Rybak esintisi oluştu. Sözleri hakkında en ufak bi fikrim yok.. Ki ben yarışmada sözlerin pek de önemli olduğunu düşünmüyorum. Sahne şovu ve müziğin insanlar üzerindeki etkisi bence çok daha fazla.. Sonuç olarak şarkı ilk 10'a girer ama birincilik biraz zor gibi görünüyo.. Ama asıl yazmak istediğim bu değil.. İnsanların anlam veremediğim tepkileri...

     İtiraf edelim bi çoğumuz TRT'yi açıp elimizde telefonlarımız, bilgisayarlarımız şarkının bitmesini bekledik tweet atmak veya yazı yazmak için.. Tweet üstüne tweetler, bloglarda ardı ardına yazılan yazılar.. Bu zamana kadar blogumdan şu şöyle yaptı bu böyle yaptı demedim, ne bir isim ne bir adres verdim. Üstü kapalı bi şekilde açıklamaya çalıştım çoğu şeyi.. Defalarca acaba acaba deyip yazmadığım, isim vermediğim bir yazı vardı. Ondan da vazgeçtim, yazmama kararı aldım. Bazı şeyleri açıklaması gerekenler açıklamıyorsa ben neden açıklayıp üstüme sorumluluk alayım. Basit bi şey olsa belki umrumda olmaz ama hiç de basit olmayacağı kanısındayım ayrıcaaaa kendi düşen ağlamamalı... Neyse konudan kopmayayım.. Eurovision şarkısının açıklanmasından sonra bir takım Can Bonomo taraftarları hiç bir kötü eleştiriyi kabul etmediler. Ben de dinlerim ama her şarkısını beğenme zorunluluğum yok ve bunu dile getirmek benim en doğal hakkım.. Bazıları var sadece muhalefet olmak için çabalıyolar. Onları bu konunun dışında tutuyorum. Ama şarkı mükemmeldi yazıp, beğenmeyenlere siz ne anlarsınız, müzikten anlamayan insanlar kalkmış yorum yapıyor tarzı tweetler atarsan bu saygısızlıktan başka bi şey olmaz. Asıl anlamadığım nokta ise bu tarz tweet yazanlar belirli diziler hakkında sürekli yorum yapanlar.. Demek ki kendileri film eleştirmeni ben farkında değilim.. Takip ediyorum sürekli bi eleştiri, sürekli bi yaka silkme.. Ya insan beğenmediği bi diziyi izler mi ? Bu işte bi tezatlık var bence..

     Bir diğer konu başlığımız isim-kuaför ilişkisi.. Yaptığım küçük çaplı araştırmada en iyi kuaförlerin adının Ali olduğunu tespit ettim.. Tabi kalkıp tek tek gezmedim bi konuşma esnasında farkına vardık.. Sene 2000 mahallemizin güzide insanı Apo'ya saçlarımı emanet ettim ve başka bi yere gitmek aklımın ucundan bile geçmedi.. Beraber mahallede olan biteni konuştuk, iddaa oynadık hatta türkü bile söyledik.. Ama yıllar geçmesine rağmen Apo stilini bi türlü değiştirmedi ve ben sürekli aynı tarz kesimden sıkılmış ve bunalmıştım.. Sene 2011.. Ayrıldık !

     Yeni kuaförüm Ali Abi beni baştan yaratıyor diyebilirim.. Farklı bi tarzı var, neredeyse saçımı tel tel kesiyo.. Dükkanı 10 m² ya var ya yok... Teknolojik gelişmelerden tamamen yoksun bi yer.. Ama adam bu işi resmen zevk için yapıyo.. Bi insan dükkana saat 4'de 5'de gelir mi ya ? Evime baya uzak bi yerde ama bırakmak istemiyorum.. Ne zaman gitsem en erken gece 12'de eve geliyorum.. Saat 8'de de gitsem, 11'de de gitsem 12, hep 12.. O da dükkanı kapatıyoruz yoksa sabaha kadar beklerim heralde.. Ali Abi iyi kesiyor, iyi fön çekiyor amaa dediğim gibi her şey için yeterli olmuyor.. Tabi bu noktada hemen biricik halamın yönetici olarak çalıştığı kuaföre ışınlanıyorum.. Şehrin en ünlü ve iyi kuaförlerinden oldukları için süpersonik aletleri var.. Bi aletleri var Allah sizi inandırsın saçımın bir telini 600 kat büyütüyo.. Sonra gelsin saç bakım ürünleri, gelsin buhar makineleri... Ama önemli olan ordaki en iyi kuaförün adının da Ali olması.. Daha da önemli olan ise ordaki çalışan kuaförlerin de kuaförlerinin adının da Ali olması... Üç farklı kişiye üç farklı kuaför ismi sordum.. Üçü de farklı kuaför salonlarında çalışan üç farklı Ali ismini verdi.. Yaklaşık yarım saat içerisinde 5 farklı Ali !

     Belki bi kaçınıza söylemişimdir, belki de burada belirtmişimdir.. Bundan 6 ay öncesine kadar takip ettiğim bloglarda o gün içerisinde yeni yazı yazılmışsa mutlaka okurdum. Bu son zamanlarda ki yoğunluğum nedeniyle artık eskisi gibi takip edemiyorum. Bundan rahatsız olduğum için bi eleme yapmak durumunda kaldım ve bi çok blogu izleme listemden çıkardım. Yine de aynı gün içerisinde yetişemiyorum ama ne olursa olsun kumanda paneline düşen her yazıyı bi şekilde okuyorum. Ama bugün ama yarın.. Ben ki bu zamana kadar bir karıncayı bile incitmemiş Yaşar Usta, yazının bu kısmından sonra birilerinin kalbini kırabilirim.. Şimdiden özür dileyeyim.. Cezam neyse razıyım, ama yazmadan rahat edemeyeceğimi düşündüm.

     Güzel güzel blogları takip ediyoruz. Yazılanları okuyoruz ve bazen yorum yapıyoruz, bazen yapmıyoruz.. Ben kendi açımdan yaklaşırsam yazdığım yazılara yorum yapılması hoşuma gidiyo.. Yorum gelmediği zaman demek ki bi şeyleri eksik yazmışım diyorum.. Bazı noktalara değinememişim.. ( Bu kısmı okuduktan sonra yorum yapacaksanız yapmayın, küserim :) ) Yazılarıma yorum gelince de mutlaka cevap yazıyorum. Ama son zamanlarda görüyorum ki bir çok blogger yazılarına gelen yorumlara cevap yazmıyor.. Önceki yazılarına bakıyorum gayet güzel bi şekilde yorumlara anında cevap yazmış.. Geçmişten beri süregelen bi şey değil.. Ben genelde bi kaç yorumun birikmesini bekliyorum ki fazla kalabalık olmasın.. Toplu bi yorum yazıyorum hepsine ama o tek tek yazmış.. Şimdi değişen ne ? Bi okuyucu kitlesinin olması mı ? Ne yazsam okunur edası mı ? Bazı yorumlarda bi soru sorulmuş ve kişi cevap bekliyo.. Mail atarak cevap veriyorum diyen varsa özür dilerim ama birine cevap vermemek bana saygısızlıktan başka bi anlam ifade etmiyo... Bunu birilerini kötülemek amaçlı yazmadım, gerçekten merak ediyorum. Biliyorum çoğu blogger tarafından yanlış değerlendirilecek bu sözüm ama ben bu sorunun cevabını arıyorum.

     Son olarak bi şey eklemek istiyorum... Bilmiyorum farkında mısınız ama her gün bi moda blogu çıkıyo.. İyidir kötüdür bilemiyorum ama Blogger deyince çoğu kişinin aklına moda gelir oldu ve ben bundan rahatsız olmaya başladım.. Bunu sadece Blogspot ile sınırlandırmak da istemiyorum. Diğer platformlarda da yazanlar var çünkü.. Son günlerde gördüğüm bi blog ise iyice soğumama sebep oldu.. Günlük kıyafetlerini, marka olmayan kıyafetlerini paylaşan insanlarla dalga geçenler şimdi bunlardan zevk alır olmuşlar. Bence ortada bi dalga geçme mevzusu var. Para içinde yüzüp acından ölen insan moduna girenler de cabası tabi..  Bunda da ben hatalıyım evet. Onlar aslında toplumsal mesaj verdiler... Ben anlayamıyorum... Sonuçta binlerce takipçisi olan kişilerden bahsediyoruz.. Bu son paragraf için kimseden özür dilemem. Biraz önceki özür yazının geneline mal edilmesin... Öptüm kib by


                 Bir İnce Ses

24 yorum:

iρεκβöcεĝι~ dedi ki...

Yazının bütünü birkaç konudan oluştuğu için ben de zaman zaman her bir konuyu tek tek ele alan biri olarak bir kere arada bir bu rahatsızlıklarımızı kaleme almaktan yanayım kesinlikle. Hnai en azından 1-2 kişinin silkelenmesine sebep olsak ne mutlu.
Eleştiri dozu kesinlikle kişinin anlamak istediği tarafına bağlı artık bunu öğrendim bıktım ve bezdim ben.Ama doğru bildiğimden vazgeçmem söylemekten de.(kendi alanımda)
Yoruma cevap konusunda kesin takıntım var insan kendini değersiz hissedebilir(bikaç post önce yazmıştım hani yeni ve eski bloggerlar başlığında)
dediğim gibi hemfikiriz ve arada dillendirmeliyiz ki bir uslubu olsun blogların.
Çok güzel ve yerinde bi yazı olmuş kırılan da kırılacağına bi dönüp baksın napıyorum diye:)

huyumkurusun dedi ki...

Söylediklerinin büyük çoğuluğuna katılıyorum.Ben bütün yazıları okuyorum takip ettiklerimin desem yalan olur.Blogu sürekli takip etmediğim dönemler oldu.İlgimi çeken yazı oldu olmadı vs.Yapılan tüm yorumları cevaplıyorum bana da saygısızlık gibi geliyor ve cevaplandırmakta mutlu ediyor ayrıca.Okuduğum her yazıya yorum yapmıyorum fikrim varsa yapmayı tercih ediyorum.Yorumlarıma bir cevapgelmişse bu da beni mutlu ediyor.Cevapladırmayanlara kızıyo değilim ama pek yorum yazasım gelmiyor zaman zaman.Bir deeskidencevapladırıp şimdi sayı artınca bırakanlar var bu cevaplandırma işini.Yorucu mu geliyor acaba diye merak ediyorum.

NEFES dedi ki...

gerçekten seni okumaktan inanılmaz bir keyif alıyorum.Evet dogru her yazına yorum yazmıyorum.Seni sevindiriyrsa her yazına yorum yazıcam bundan sonra.Çünkü atlamadan hepsini okuyorum.
Can Bonomo'ya bayılıyorum.Parça 10 a girer ama devamı olmaz bence.
Daha önceki yazılarındada yazmıştım ben moda bloglarından bunum şu marka şunum şu marka diyen birde kombin (ne iğrenç bir kelime)yazıları yazan insanları anlamıyorum.Bana görgüsüzlük geliyor.Topluma girince sayıyormusun bunum şu marka diye.daha önce takip ettiğim sonradan ne giydiklerini yazmaya başlayan blogları bende okumalarımdan çıkarttım.Hiçbir şekilde keyifli ve eğitimsel gelmiyor.
İyi geceler

Vişne Çürüğü.. dedi ki...

Ben şu moda blogu olayı hakkında dediklerine katılıyorum. Moda bloglarını ben de sverim ama '' Ay bak bu kıyafetim 800 lira biliyor musun almanyadan aldım canım ;)))))'' tarzı şeyler görmekten sıkıldım abi ya. Bu bi bakıma kibirliliğin ispatı. Bakın benim param var sizden üstünüm demek istiyor bazı moda bloggerları. Bunu bütün moda bloggerı için söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen. Sadece şu fiyat yazma konusu çok itici duruyor bence. Söylemek istediğim bu. Ağzına sağlık abim ^_^

Missbone dedi ki...

Bu tarz yazılara en çok yakışan isimsin bence.:) O kadar objektifsin ki, diğerlerinden resmen sıyrılıyorsun.:) Ayrıca Blog dedikodusu fikrini nasıl kaçırdık bilmiyorum, benim dedikodularımla senin eleştirel gücün birleştiğinde öhööm.:)

Moda blogları içinse artık birşey söylemek istemiyorum.:) Ciddi ciddi bazen bende 'noluyo lan?' oluyorum. Bu sıralar 'Blog' denildiği an da ilk akla gelenlerden, ama sadece sosyal medyada.:) Yoksa ki gerçek hayatta Blog ne doğru düzgün bilmeyen insanlar bile PuCCa diyor.:D Kişisel blogların fıstık temsilcisi :) İyi ki var lan.:)

Ayrıca French oje de o şekilde, erkek dedikodusu bizim okulun kızlarını kastı kavurdu.:)Onun da hayranları çok. Ama bir moda bloggerının ismini söylesem tanımazlar.:)

Ay çok uzadı bu Bis.:)
Hadi öptüm.:)

Leah dedi ki...

Ben hala Can Bonomo'nun şarkısını dinlemedim. Ayrıca bloguma gelen yorumlara cevap yazmıyorum. Sanırım cehennemde yanacağım.

Ama sonuç olarak iyi bi insanım bence.

HOLLY... dedi ki...

Bugün Vişne'yle tamda moda blogları hakkında konuşmuştuk moda blogu olanlar para içinde yüzenler ve bak ben zenginim demek bence.
Kuaför maceran süperdi yalnız ben bile ne zamandır kuaföre gitmiyorum yahu sen beni geçtin Bis :)
Yorumlara cevap yazmaya tenezzül etmeyen insanlardan nefret ediyorum ve ego patlaması yaşıyorlar deyip yeniden depresyona giriyorum :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@ipekböceği : Dillendirmeliyiz evet ama bi gün başımıza iş açacak bu iş :)

@huyumkurusun : Artık yorucu mu geliyo yoksa başka bi sebebi mi var bilmiyorum. Benim gibi bi çok kişinin de merak ettiğini düşünerek yazmak istedim. Belki bi cevap veren olur.

@NEFES : Ben sana ne diyeyim bilemiyorum. Nasıl utanıyorum nasıl sıkılıyorum anlatamam. Her gün girer istatistiklere bakarım. Bloglar arasında en çok trafik senden geliyo ve her gün senin bloguna mutlaka bakıyorum.. Yorum yazmıyorum daha doğrusu yazamıyorum. O an böyle dilim dönmüyo.. Beni affet :)

@Vişne : Vişne bi gün bi moda blogu bana denk gelip bi patlayacak altında kalacam galiba :)

@Missbone : Ya sorma patlama yaratacak bilgiler var elimizde kullanmıyoruz.. Gazetelere bile çıkardık yeminle :)

Ayrıcaa PuCCa bilinsin French Oje bilinsin, senin okuduğun okulda ben tanınmayayım.. Tamam kanka saol :p

@Leah : Küfrettin değil mi bana :p Ben de iyi bi insanım küfredene küfretmiyorum valla bak :D

@Holly : Sakin ol, bi de blogger için depresyona girme :)

Missbone dedi ki...

@@Missbone: Ya haklısın bak o konuda hala bir sessizlik, bir 'ben bilmiyorum hiç bişi' cilik. Olmuyor böyle, kendimi zor tutuyorum Bis. :)

Sen seviyor olsan Blog dedikodusuna göndereceğim ama malum.:)

Neyse her bomba bir gün patlatmak içindir, kalsın cepte. Düşmanın ne zaman denize döküleceğine sen karar verirsin nasıl olsa.:)

Okuduğum okulda olmasa da arkadaş çevremde ki bir kaç kişi Birinceses'ten haberdar.:)
Ama ben diliyorum ki herkes keşfetsin bu cool adamı.:)

Missbone dedi ki...

Edit; la ben salak mıyım
@Missbone yazıp cevapladım.:D
Sabahtan beri gelen yorumlara bu şekilde cevap verdiğimden olsa gerek. Beynimin devreleri yandı. Huh.

esved dedi ki...

ahaaa! :D BİZ Mİ SENİN TESPİTLERİNE ÖLÜP BİTİYORUZ :))) hiç havasında değilmiş :)))

şaka şaka blog dünyasının süpersonic çocugu :) ben mail atcaktım sana unutm hımm neyse :)

moda bloglarından midem bulandı gercekten çok haklısın bende gecenlerde biraz eleştirdim bir yazımda. iNsan önce cok begeniyor negüzel giyiniyorlar ohh dünya bunlara güzel hep alışverişteler diyor. Sonra zamanla kendilerine cekiyorlar sanki. Tüketim bilinci içimize öyle bir işliyor ki kendimi tanıyamıyamacak hale geliyorsun. Ben çok süslü bir kızımdır ama giyinmek süslenmek asla hayattaki tek ugrasım derdim olamaz! Bu kadar sığ insan değilim dedim ve özellikle o moda bloglarını rahat bir zamanımda kumanda panalimden ben de temizlicem :)
daha sık yazssan nolurrr! :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@Missbone : Yahu ben de diyorum @Missbone yazıyo ama Missbone'dan mail geldi.. Nerde bu kızın yazdığı yorum :D O konuya gelince Blogger dedikodusu isim vermiyo, isim vermeyince bi anlamı kalmaz.. İsim vermek de büyük bi sorumluluk olur bence.. Duyulması, duyurulması istense mutlaka biri mail atardı diye düşünüyorum.

@esved : Evet siz ölüp bitiyosunuz.. Hatta geçen biri ölüyorum Bis yetiş yiğidim bile dedi :p

esved dedi ki...

şöyle mütevazi bir oğlan bloger görsem odamın balkonundan atacam kendimi :D VALLA atacam!

Bir İnce Ses dedi ki...

@esved : Bence bi "oğlan" için değmez :D

Milena dedi ki...

ben de çok sevdim can bonomonun şarkısını ama kocam nefret etti onu şöyle iyi bir pataklayayım dedim:)hehe ne saçma ya zevk bu ne alaka yani:)
sana %100 katılıyorum dostum yorumlara cevap yazılmaması beni çok üzüyor bende o kişilere yorum yazmayı bırakıyorum ha bir istisna var onu çok seviyorum vazgeçemem yani:)ama hoş değil tabi..
son paragrafta kimden bahsettiğini anladım gibi oldum çok uyuz olduğum bi kişilik hiç saklamam valla:)
süper tesbitler her zamanki gibi..

esved dedi ki...

bence de degmez ama tak etti gayrı canıma! :p

Bir İnce Ses dedi ki...

@Milena : Elin çocuğu için hemen kocayı bi kenara at.. Ahh ahh erkeklerin hali ne olacak böyle

tubitos dedi ki...

kuaförle ilgili tespitine koptum hakkaten öyle daha önce hiç düşünmemiştim neyseki düğünde gideceğim kuaförün adı Ali :) içim rahatladı :)

Bir İnce Ses dedi ki...

@tubitos : Küçük bi araştırma yapıp hangi isimlerin mesleklerinde iyi olduğunu yazabilirim :D

cherry dedi ki...

Zevkler ve renkler tartışılmaz kii :)

Ali'ler iyidir, benim geçen seneki kuaförüm adı da Ali'ydi. Bıraktı giti bizi, uzaklara taşındı. Gidemiyoruz artık.

Bloglar konusunda ben de seçiciyim, olmalıyız da. Okumayacağım ya da hoşlanmadığım insanları ne diye takip edelim ki :)

Haklısın.

Bir İnce Ses dedi ki...

cherry : Ali konusunda kesin sonuca vardım artık.. Gelen tepkiler tespitin doğru olduğunu gösteriyo :)

Deniz Acısu dedi ki...

Cidden çok doğru tespitler ya:D Can Bonomo leş bence, pepe katılmalıydı yea:D

Bir İnce Ses dedi ki...

@Deniz Acısu : Pepe katılmadığı için çok üzülüyor :)

Adı-yokmus dedi ki...

twiti insanların kavga etmek için kullandığını düşünüyorum. Sosyal olacağız derken sağa sola mı dalaşıyoruz ne? Bir de reelde söyleyemeyecekleri lafları twit olarak atanlar var oldugunu düşünüyorum.varlar yani. neyse zaten twitte yazılanların %80i okunmaya değmezmiş :)

ah, unutmadan ben genelde sessiz okuyucuyumdur., yorum yazmam pek cünkü söylenilebilecek mantıklı cümlelerim yoksa susmalıyım derim.

bu gece mantıksızlıgım üzerimde evet ;)