Hata Kimde ?

Hepimiz insanız sonuçta elbetteki doğrularımız olduğu kadar yanlışlarımızda olacaktır.Tabi sözüm meclisten dışarı.(!) Kendini mükemmel gören insanlar da var sonuçta.. Neyse.... Peki karşımızdaki insanları hangi gözle değerlendiriyoruz ? Hataları yüzüne vurarak mı ? Hatalarıyla kabul etmek mi ? Hatalarını düzeltmesi için ona yol göstererek şans tanımak mı ? Yoksa "Sen hata yaptın bir kere artık film koptu" demek mi ?

Hadi gelin şunlara kısaca bi göz atalım....

1.Hatalarını Yüzüne Vurmak !

Ne kadar doğru bir şeydir ki bu ? Zaten bunu yapan da muhtemelen kalabalık bi ortamda yapar... Ben bunlara ego tatmincisi diyorum.Başkalarının üzerinden prim yapmak isteyen kişilerdir bunlar.Karşıdakinin hatasını kullanarak, onun yüzüne yüzüne vurarak kendini yücelttiğini sanır.Kii çevresindeki arkadaşları da bu duruma çatır çatır gülerler.Hiç anlam veremediğim bi durumdur.Eminim ki, o etrafındakilerin çoğu da aynı hatayı defalarca yapmışlardır.Düşünüyorum da acaba onlar ağlanacak hallerine mi gülüyolarlar ?...

Hani arsız derler ya bazılarına hıh işte ondan... Bu insanlara hatalarını asla kabul ettiremezsiniz.Her şeyi doğru bilir, her şeyi doğru yaparlar.Kimsenin düşüncesi umurlarında olmaz.Hatta bazen yaptıkları şeyin yanlış olduğunu bile bile yaparlar... Çevrenizde böyle insanlar varsa, bir an önce kurtulun derim....

2.Hatalarıyla Kabul Etmek !

Kimdir yahu bu hatalarıyla kabul edenler ? "Bile bile de aynı hatalar yapılır mı nan! Gözün kör mü ?" demeyenlerdir işte :) Hepimiz tanır biliriz,yanımızdalardır hep .. Bazen özleriz bir offf çekeriz.Bazen de yok ya ne özlicem deriz ama aslında içerden içeri bi özlem vardır.Yeter uzatma dediğinizi duyar gibiyim :) Yaa kim olacak işte siz de anlayın haaa ananız,babanız,karınız,kocanız,bacınız,kardeşiniz,bi de belki sevgiliniz olabilir(!) (her sevgili kabul etmez). Napsın işte onlar atsan atılmaz satsan satılmaz mecbur katlanıyolar :p Onun için dedim ya her sevgili kabul etmez diye.. Basar kıçına tekmeyi "sie go" der. Şimdi bu insanları da hor görmemek gerekir.Bazen düzeltemezsin işte kendini... İstemezsin aslında hata yapmayı ama bi şekilde hep aynı yerde aynı zamanda aynı hayatı yaparsın... Bu belki arkadaş çevrenden, aile ortamından,yaşadığın şehirden belki de psikolojik bi sorunundan kaynaklanabilir.Bazen bi derdin olur ararsın birini çevrende ama nedense bulamazsın kimseyi..Belki de çevrende onlarca kişi vardır ama sen bi türlü bulamazsın.İşte o zaman burama kadar geldi dersin.( Buram genelde çenenin alt kısmına paralel boynumuzda bir noktadır :p) Belki de hata yapmaya o zaman başlarsın.Hatta hata yaptığının farkında bile olmayabilirsin...

"Çevremiz de bu türlü insanlar varsa lütfen dikkat edelim... Onların üzerinde baskı kurmak yerine,zaten üzerlerinde olan yükü atmasına yardımcı olalım..."

3.Hatalarını Düzeltmesi İçin O'na Yol Göstermek !

İşte bu kısım tam da bir üstteki konu başlığı için uygun yer. Çok sevgili Orhan Abi'mizin de dediği gibi hatasız kul olmaz ! Hatamla sev beni.. Orhan Abi'cim sana saygım sonsuz ama "Hatamla sev beni" kısmına katılamayacağım.Çünkü hatayı düzeltmek varken, neden hatanla seveyim ki ? Sen hatanı kabul etmişsen,telafi etmek istiyosan elimizden geldiğince düzeltiriz be Abi'cim... Deneriz en azından...Baktık olmuyo napalım artık "Hatanla gel başım gözüm üstüne" derim :)

Bu başlıkta yazacak pek fazla bişi bulamadım açıkcası verdiğim örnekten anlayın işte :)

4.Sen Hata Yaptın Bir Kere Artık Film Koptu !

Bu mantıkla hareket eden insanlara "ne akla hizmet böyle yapıyorsunuz?" diye sormak istiyorum. Ne demek yani bu ? Nasıl bir mantık, nasıl bir düşünce şeklidir bu ? Bir insan hata yaptı diye gemileri yakmak mı gerekir ? Siz hiç mi hata yapmıyorsunuz ? O kadar mükemmel misiniz ?

İnsanların hayatta belli  zamanlar da geçiş dönemleri olur.Neyi ne zaman doğru yaptıklarını bilemezler aslında... Ama her şeyi yapmak isterler.Ama biliyoruz ki bir anda her şeyi doğru yapmak pek de mümkün değil... İşte hataların bir kısmı da bu dönemlerde ortaya çıkar. O zaman kimse sormaz ama sen niye böyle yaptın diye... Bişi söylesen cevap açık ve nettir. " Sen HATA yaptın ! "

Peki bu insan yaptığı hatadan pişman olamaz mı ? Belki de bir daha o hatayı yapmayacak... Bunu düşünmek zor gelir işte onlara. Bu vaka en çok nerede rastlanır sizce ? Benim kendi gözlemlerim sonucunda verdiğim karar şu : "Sevgililer"

Hadi biraz daha kurcalayalım şunu benimde şimdi birden yazma şeysim geldi :)

Sevgili dediğimiz kavram, ekşi sözlükten de göreceğiniz üzere bir çok anlamı bulunan bir kelimedir.Fakat şu an burada kullanacağımız anlamı : " Evlenmemiş kız ve erkeğin birbiriyle görüşmesi, birbirlerine (genelde !) aşkım,canım,cicim,güvercinim,gülgoncam vs.vs sözlerini söyledikleri durum halidir "

Çoğu erkeğin hatta kızların da bir bölümünün bana katılacağından emin olduğum bir şey vardır kiii o da şudur :

" Kızların büyük bölümü (çok büyük) kendilerini her zaman mükemmel zannederler ! "

Bu yüzden kızların affetme duyguları sevgili oldukları dönemde inaktiftir.Buradan sevgilisi olmayan, yada olma aşamasındaki arkadaşlara saygılarımı sunuyorum :)  Her neyse konumuza dönelim....

Kız,erkek arkadaşının hatasını yakalar.Erkek pişmandır ve defalarca özür diler. Kız napar ? İyice bi süründüreyim de aklı başına gelsin bakalım bi daha yapıyo mu der. Hatta ayrılık aşamasına kadar gelir bu durum. Erkek hayretler içerisinde ne olup bittiğini anlamaya çalışırken, kız erkeği affeder. Ama artık çok büyük bi koz vardır kızın elinde....

" Erkeğin Hatası "

Erkek garibim işte aklı kızın aklı gibi şeytan değil kii... Sorunlar çözüldü sanıyor.Artık adımlarına daha dikkat ediyor. Ama sakınan göze çöp batar ! Ta taammm..... Erkek küçük bi hata yapmıştır.Kii hata yaptığını kız ayrılmak istiyorum vb. türde sözcükler kurunca farkeder. Vee hooooppp film koptu... Hadi başa saaaaarrrrr :) Çık bakalım çıkabilirsen :) Güldüğüme bakmayın ya böyle kızları sallandırcan Taksim'de ki simitçinin orda bak bakalım bi daha oluyo mu....  İnsanların hatası oldu diye her seferinde onu kullanmak bana göre acizliktir.Bir kız bu durumda ne düşünür neye göre hareket eder bilemiyorum ama benim görüşüm bu...

Şimdi söyleyin bakalım Hata Kimde ?  :)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

erkekler kadar şeytanı var mı bee? :D bu erkeklerin hep bahanes zaten bir ayakta 5 kız idae edyorlar gözleride hep dışarda ayrıca fiziksel ve ruhsal şidet yanlısı erkekler buda kızların intikam duygusunu körüklüyor.

Bir İnce Ses dedi ki...

@Adsız : Blogumu okuyan koyu bi feminist mi var yoksa erkeklerden nefret eden bi kadın mı ? Bi şey yaz bari bunu bileyim. En azından buna hakkım var :) Bu kadar geriye dönük yazım pek okunmaz :)